Co warto zobaczyć w Tarnobrzegu?
Dziś przedstawiamy atrakcyjne miejsca dla turystów, które warto zobaczyć w Tarnobrzegu. Nasz poradnik z pewnością będzie przydatny podczas wycieczki po jedynym w swoim rodzaju mieście Tarnobrzeg.
Tarnobrzeg to urocze miasto znajdujące się w województwie podkarpackim. Leży blisko prawego brzegu rzeki Wisła. Miasto kojarzone jest głównie z faktu, że w latach 90 XX wieku było największym w naszym kraju miejscem, w którym wydobywana była siarka. Jednak to miasto posiada wiele innych zalet w tym cenne zabytki, które zapierają dech w piersiach i warto je zobaczyć będąc w Tarnobrzegu. Ponadto warto zaznaczyć, że w pobliżu Tarnobrzega znajdują się także inne bardzo atrakcyjne pod kątem turystycznym miejscowości jak na przykład Sandomierz okrzyknięty stolicą krzemienia pasiastego. Wybierając się w te kąty Polski warto pomyśleć o rozbudowanej wycieczce szlakiem Tarnobrzega i pobliskich miejscowości. Z pewnością turyści będą usatysfakcjonowani tutejszymi widokami oraz historią, która kryje się za cennymi zabytkami. Dziś przyjrzymy się zabytkom, które warto zwiedzić w Tarnobrzegu. Zdecydowanie znajduje się tutaj kilka perełek.
Jakie zabytki warto zobaczyć w Tarnobrzegu? Pierwszą propozycją godną polecenia jest Zamek Tarnowskich w Dzikowie.
Ten średniowieczny zamek zapiera dech w piersiach wielu turystów. To zdecydowanie jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Tarnobrzegu. Budowa zamku została rozpoczęta w XV wieku i początkowo swoją architekturą nawiązywała do romantyzmu. Pierwotnie zamek był własnością rodu Ossolińskich, a w następnych latach budynek został przejęty przez rodzinę Tarnowskich i pozostawał w jej posiadaniu, aż do 1945 roku. Od 1945 roku zamek stał się własnością Skarbu Państwa. Na przestrzeni wieków zamek przechodził swoje wzloty i upadki. W 1809 roku zamek został w dużym stopniu zniszczony ze względu na toczącą się wojnę polsko – austriacką. Odbudowę zamku powierzono pochodzącemu z Włoch – Francesco Marii Lanciemu. Około 1830 roku budynek uległ przebudowie na rezydencję, która została wykonana w stylu neogotyckim. Aktualnie w zamku znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, które jest bardzo bogate w wieloletnie zbiory rodziny Tarnowskich. Do dzisiaj w zamku zachowane zostały liczne i drogocenne dzieła sztuki, biblioteka oraz archiwum rodowe. Zbiory Tarnowskich wzbudzają zainteresowanie na całym świecie. W ich kolekcji znajdują się obrazy wybitnych artystów takich jak Paola Veronesa, Rembrandta, Antoona van Dycka, braci Carraccich, Trevisaniego, Kazimierza Pochwalskiego, Jacka Malczewskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków. W bibliotece znajdują się ręcznie pisane i bardzo stare dzieła Adama Mickiewicza, „Kronika polska Galla Anonima”, „Kronika Polski Wincentego Kadłubka”, egzemplarz „O poprawie Rzeczypospolitej Andrzeja Frycza Modrzewskiego”, „Statuty Wiślickie”, „Bogurodzica” i wiele innych. W trakcie II Wojny Światowej wiele dzieł trafiło do najróżniejszych zakątków Polski i możemy je spotkać również w innych muzeach. Dawniej w budynku znajdował się również bardzo atrakcyjny apartament hrabiny, pokój bilardowy, mała i duża jadalnia, pokoje dziecięce, pokoje gościnne, sala sejmowa, kredens oraz pokój książęcy. W 1927 roku w zamku wybuch pożar, który przyniósł ogromne spustoszenie. Kolejną odbudowę budowli powierzono architektowi prof. Wacławowi Krzyżanowskiemu. Jego decyzją zamkowi nadano styl wczesno barokowy. Prace związane z odbudową zamku przypadały na lata 1928 – 1929. Zamek znajduje się w malowniczym parku krajobrazowym, który stanowi dopełnienie dla tego wyjątkowego miejsca. Budynek uznawany jest za wybitne dzieło polskiej architektury. Każdego roku odwiedzają go tłumy turystów. Jeżeli odwiedzamy Tarnobrzeg koniecznie trzeba zwiedzić Zamek Tarnowskich w Dzikowie.
Pałac Myśliwski to jeden z najatrakcyjniejszych zabytków Tarnobrzega
Pałac Myśliwski posiada także inne nazwy. Określany jest również mianem Pałacu Szindlerów, Pałacem Mokrzyszowskim, a także Dworkiem Myśliwskim. Budowla pochodzi z XIX wieku. Szacuje się, że pałac powstał około 1853 roku. Styl architektoniczny budowli określany jest na neogotycki – romantyczny. Aktualnie znajduje się w nim Centrum Kształcenia Nauczycieli. Do dzisiaj budynek zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Będąc w budynku warto zwrócić uwagę na przepiękne modrzewiowe schody, zabudowania folwarczne, stolarkę okienną oraz drzwiową. Wskazane elementy pochodzą z początków powstania budynku. Pałac Myśliwski znajduje się przy ulicy H. Sienkiewicza. Zwiedzając pałac warto od razu zwiedzić Kościół Parafialny pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, który znajduje się dosłownie naprzeciwko Pałacu Myśliwskich.
Muzeum Siarki, czyli historia przemysłu siarkowego
Muzeum Przemysłu Siarkowego zdecydowanie należy zaliczyć do najpopularniejszych miejsc w Tarnobrzegu. Muzeum znajduje się w Spichlerzu Dworskim pochodzącym z XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje muzeum nawiązuje do historii przemysłu siarkowego, który funkcjonował w naszym kraju. W muzeum znajdują się eksponaty przedstawiające sposób wydobywania siarki na przestrzeni minionych wieków. Pośród nich prym wiodą maszyny i kompatybilne urządzenia, które były wykorzystywane w tym przemyśle. Wystawy nawiązują nawet do czasów średniowiecza. Jedna z najciekawszych ekspozycji prezentuje Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe. Ten okręg przemysłowy znajdujący się na granicy województwa podkarpackiego oraz świętokrzyskiego przedstawia kopalnie w Machowie, Osieku, Jeziórku, Piasecznie oraz Grzybowie. Warto zaznaczyć, że w Machowie znajduje się największa kopalnia tego minerału w Polsce. Dla turystów kochających przyrodę i ludzi fascynujących się geologią niewątpliwą atrakcją będą minerały znajdujące się na jednej z wystaw. Można na niej zobaczyć bryły siarki, które pochodzą z lokalnych kopalń. Ponadto w muzeum znajdują się także wystawy nawiązujące do górniczych tradycji. Ekspozycja w szczególności nawiązuje do Karczmy Piwnej oraz Barbórki. Naprawdę warto zobaczyć to miejsce będąc w Tarnobrzegu. Muzeum jest czynne cały rok. Wejście do niego jest biletowane. Obiekt można zwiedzać także z przewodnikiem. Serdecznie polecamy!
Klasztor OO. Dominikanów to cenny zabytek Tarnobrzega
Historia klasztoru jest niezwykle ciekawa i ściśle związana z cudownym obrazem Matki Bożej. Pierwotnie wskazany obraz Matki Bożej znajdował się w zamku w Dzikowie. W kaplicy na zamku dochodziło do serii cudów, których w tamtych czasach nie można było wytłumaczyć. Z czasem biskup Andrzej Trzebicki, który pochodził z Krakowa uznał obraz za cudowny (1675 rok). Informacja o cudownym obrazie obiegła cały kraj. W konsekwencji do Tarnobrzega przyjeżdżały tłumy wiernych z wszystkich zakątków Polski. Ostatecznie postanowiono wznieść świątynię dla cudownego obrazu. Początkowo wybudowano drewniany kościół, jednak wraz z końcem XVII wieku urzędujący wówczas na tutejszych ziemiach dominikanie zadecydowali o wybudowaniu murowanego kościoła. Murowany kościół miał zapewnić większe bezpieczeństwo dla obrazu. Poza tym zaplanowano budowę znacznie większej świątyni w celu pomieszczenia licznych wiernych. Projektem architektonicznym zajął się Jan Michał Link. W międzyczasie drewniany kościół spłonął. Murowany kościół był konsekrowany przez biskupa Stanisława Biegańskiego w 1706 roku. W kościele umieszczony został cudowny obraz Matki Bożej. Wcześniej jednak poddany został odrestaurowaniu ze względu na liczne uszkodzenia powstałe na skutek pożaru. Z czasem nowy, murowany kościół został rozbudowany o kolejne elementy takie jak np. boczne nawy, wieże frontowe. Kościół uległ sporemu zniszczeniu w okresie II Wojny Światowej. Na całe szczęście zniszczenia zostały jednak szybko naprawione. Bez wątpienia Klasztor OO. Dominikanów uznawany jest za prawdziwą ozdobę miasta oraz najcenniejszy zabytek Tarnobrzega.
Kościół Św. Marii Magdaleny
Świątynia jest niezwykle stara i powstała jeszcze przed powstaniem miasta Tarnobrzeg. Kościół Św. Marii Magdaleny został wzniesiony w znajdującym się w pobliżu Miechocinie (aktualnie dzielnica miasta Tarnobrzeg). Prawdopodobnie powstał on około 1160 roku i początkowo był drewniany. W swoich dziełach literackich o kościele pisał polski i znany kronikarz Jan Długosz. Wzmianka o świątyni pojawiła się w dziele pt. „Liber Beneficiorum”. Z czasem drewniane ściany kościoła zastąpiły murowane. W kościele znajduje się chrzcielnica, która posiada wyrytą datę powstania na 1484 rok. Z początków powstania kościoła znajduje się prezbiterium w stylu gotyckim i wyróżniającym się w kształcie serca oknem, a także żebrowe sklepienie. Poza tym ciekawostką jest, że w XX wieku w kościele odkryto wielobarwne ozdoby malarskie, których motywy nawiązują do Biblii oraz roślinności. Dodatkowo odkryto w nim również malowidło „Bestii”, które umieszczone jest na południowej ścianie świątyni. Całość wykonania powoduje, że budowlę określa się jako niejednolitą pod kątem architektonicznym. Warto zaznaczyć, że w XVII wieku przy kościele działała Akademia Miechocińska, która znana była w całym kraju z bardzo wysokiego poziomu kształcenia. Świątyni nie sposób pomylić z innymi kościołami w regionie, ponieważ wykonana jest z czerwonej cegły.
Kościół Św. Gertrudy i Michała Archanioła – ciekawym miejscem Tarnobrzega
Kościół znajduje się w tarnobrzeskiej dzielnicy „Wielowieś”. To niezwykle uroczy kościółek, który z pewnością jest warty zwiedzenia będąc w Tarnobrzegu. Udając się na wizytację do tego miejsca koniecznie trzeba zabrać ze sobą aparat fotograficzny żeby uchwycić piękno jego zakamarków. To zasługa modernizacji budynku, na którą poświęcono dużo czasu. Remonty zostały przeprowadzone zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz świątyni. Kościół jest stosunkowo „młody” w porównaniu do większości świątyń w obrębie Tarnobrzega. Budynek powstał w 1884 roku. Wzniesienie świątyni było efektem starań księdza Władysława Ciechanowicza. Polecenie wykonania budowy wydał Jan Dzierżysław Tarnowski, czyli dawny właściciel ziem obejmujących Wielowieś oraz Dzików. Projekt architektoniczny został opracował przez cenionego przedsiębiorcę budowlanego Tadeusza Stryjeńskiego. Warto wspomnieć, że wcześniej na miejscu kościoła znajdowała się Kaplica św. Gertrudy. Z tego względu została ona patronką parafii.
Zespół klasztorny SS. Dominikanek
Zespół klasztorny SS. Dominikanek to XIX-wieczny kompleks budynków. Zespół istniejących do dziś budynków powstał w latach 1861 – 1866. Projekt architektoniczny budynków został opracowany przez Aleksandra Gebauera. Jednak za sprawą rozpoczęcia budowy oraz jej powstania stali ksiądz Julian Leszczyński oraz Matka Kolumba Białecka. To właśnie Matka Kolumba Białecka założyła Zgromadzenie Sióstr św. Dominiki. Powstanie zgromadzenia datowane jest na rok 1861. Na obrzeżach klasztoru położony jest grobowiec założycielki zgromadzenia. Zespół klasztorny zdecydowanie jest ciekawą opcją do zwiedzenia będąc w Tarnobrzegu.
Pomnik Bartosza Głowackiego to symbol Tarnobrzega
Będąc w Tarnobrzegu koniecznie trzeba zobaczyć symbol miasta jakim jest pomnik Bartosza Głowackiego. Pomnik znajduje się w samym centrum Tarnobrzega, a dokładniej w jego najstarszej części czyli placu Bartosza Głowackiego. Pomnik powstał w 1904 roku. Jest dziełem rzeźbiarza Władysława Korpali. Od wielu lat pomnik uznawany jest za symbol miasta, a osoba na cześć, której wzniesiono rzeźbę miejskim bohaterem. Warto zaznaczyć, że dzieło powstało z okazji uczczenia 110 rocznicy powstania kościuszkowskiego. Dzieło nawiązuje również do minionych historycznych wydarzeń. Bartosz Głowacki oparty jest o armatę i trzyma w ręku kosę, którą wznosi wysoko obrazując zwycięstwo. Odsłonięcie pomnika było wielkim wydarzeniem w całym regionie. Niestety obiekt jest bardzo często dewastowany przez wandalów. Ze względu na lokalizację to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Tarnobrzegu.
Co jeszcze warto zwiedzić w Tarnobrzegu?
Tarnobrzeg posiada jeszcze kilka ciekawych miejsc, które mogą być interesujące dla turystów przybywających do naszego miasta. Na pewno warto zwrócić uwagę na stare budynki mieszkalne, które uznawane są za zabytki. Pięknie prezentujące się kamieniczki oraz domy, położone są przy ulicy Kościuszki, Sienkiewicza, Sandomierskiej, Jasińskiego, a także na Placu Bronisława Głowackiego. W większości budowle powstały w drugiej połowie XIX wieku oraz na początku XX wieku. Budynki nawiązują do stylu eklektycznego. Z całą pewnością będą atrakcją dla turystów lubiących styl małomiasteczkowy. Godnym uwagi z pewnością jest zabytkowy spichlerz, który jest pozostałością po dawnym folwarku. Budynek powstał w 1843 roku. Należał do majątku Tarnowskich. Cechuje się stylem późnego klasycyzmu. Znajduje się tutaj Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, o którym już wspominaliśmy. Zdecydowanie polecamy i zapraszamy serdecznie do zwiedzenia tego obiektu!
Gdzie warto wybrać się na spacer? Podajemy kilka propozycji do zwiedzenia w Tarnobrzegu
Ponadto będąc w Tarnobrzegu warto zwiedzić budynek, w którym niegdyś funkcjonowała Rada Powiatowa. Budynek pochodzi z 1910 roku i znajduje się przy ulicy Kościuszki w Tarnobrzegu. Na przestrzeni lat w budynku znajdowało się również Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika. Aktualnie znajduje się w nim siedziba Prezydenta Miasta Tarnobrzega. Ciekawym punktem programu z pewnością będzie również Dawne Kasyno Mieszczańskie. Kasyno powstało na początku XX wieku. Budynek jest zlokalizowany przy ulicy Słowackiego 2 w Tarnobrzegu. Aktualnie jest siedzibą Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Przez pewien czas Tarnobrzeg słynął z bardzo dobrze prosperującego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Członkowie towarzystwa reprezentowali i rozsławiali miasto w całym kraju. Dawny budynek towarzystwa znajduje się przy ulicy Sokolej w Tarnobrzegu. Niegdyś funkcjonowało tutaj również kino Wisła. Atrakcyjny turystycznie jest również dworzec kolejowy, który powstał na początku XX wieku. Warty zwiedzenia w Tarnobrzegu jest również szpital w stylu eklektycznym z XIX wieku znajdujący się przy ulicy Mickiewicza. Na tej samej ulicy znajduje się również godny uwagi secesyjny dom lekarski. Turyści zainteresowani obiektami związanymi z kulturą żydowską będą usatysfakcjonowani. W Tarnobrzegu znajduje się dawna synagoga z połowy XIX wieku. Aktualnie znajduje się tutaj Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka. Przy ulicy Sienkiewicza w Tarnobrzegu znajduje się Cmentarz Żydowski z żydowskimi napisami nagrobnymi. Poza tym w mieście zlokalizowanych jest sporo zabytkowych kapliczek, tablic pamiątkowych oraz figur. Żeby je zobaczyć warto kierować się w stronę ulicy Sandomierskiej, Mickiewicza, Warszawskiej oraz Mokrzyszowskiej.
Zabytkowe cmentarze w Tarnobrzegu
Liczne nagrobki oraz neogotycka kapliczka znajdują się na Cmentarzu Parafialnym pw. Marii Magdaleny w dzielnicy Tarnobrzega – Miechocinie. Godnym uwagi jest Cmentarz Wojenny zlokalizowany przy ulicy Targowej w Tarnobrzegu. Cmentarz pochodzi z czasów I oraz II wojny światowej. Poza tym w mieście znajdują się: Cmentarz Komunalny na osiedlu Sobów przy ulicy J. Bema, Cmentarz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP przy ulicy A. Mickiewicza, Cmentarz Parafii pw. Świętej Gertrudy i Świętego Michała Archanioła na osiedlu Wielowieś przy ulicy Warszawskiej.