1920-metrowy bieg w hołdzie Ochotnikom Dzikowskim zgromadził 140 uczestników w tarnobrzeskim parku
Szereg osób stanęło na starcie biegu, który odbył się dzisiaj w tarnobrzeskim parku w Dzikowie. Bieg zorganizowany na dystansie 1920 metrów upamiętniał Ochotników Dzikowskich. 140 uczestników zgromadziło się na tym wydarzeniu, organizowanym przez Stowarzyszenie Dom Dziecka i Aktywne Podkarpacie, co jest dowodem na jego dużą popularność.
Oddział Ochotników Dzikowskich powstał jako reakcja na wezwanie Rady Obrony Państwa. Było to 3 lipca 1920 roku, w czasie gdy bolszewicy byli już blisko Warszawy. Rząd Polski wezwał do tworzenia armii ochotniczej. Hrabia Zdzisław Tarnowski odpowiedział na ten apel, tworząc 55-osobowy oddział piechoty i kawalerii. Oddział ten walczył w obronie niepodległości Polski podczas wojny z bolszewikami w 1920 roku.
Twórczość oddziału została opisana przez Jana Słomkę w „Pamiętnikach Włościanina”. Opisał on rok 1920 jako groźny i pełen konfliktu z powodu wojny bolszewickiej. Po nieudanej wyprawie na Kijów i odwrocie polskiej armii, oddziały wojska polskiego dotarły do Tarnobrzega, rozkwaterowując się w Dzikowie i sąsiednich wsie. Wiele rodzin urzędniczych uciekało wtedy ze wschodniej Małopolski przed napadem bolszewickim.
Niemniej jednak, w obliczu największego zagrożenia, naród polski przebudził się z letargu i stanął do walki z najeźdźcą. Szczególnie młodzież chętnie przyłączyła się do obrony kraju. Tarnobrzeska młodzież szkolna zgłosiła się do służby ochotniczej i udała się do obozu w Rzeszowie, a później hrabia Zdzisław Tarnowski sfinansował utworzenie oddziału ochotników. Jego pierwszym członkiem był 18-letni syn hrabiego, Artur. Część tego oddziału tworzyła kawaleria.