Ranking kondycji finansowej samorządów i inwestycji w latach 2020-2022: jak poradziły sobie Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski?

Rankingi finansowej kondycji samorządów oraz ich wydatków na inwestycje w okresie 2020-2022 zostały zaprezentowane przez „Wspólnotę”, magazyn Samorządu Terytorialnego. Wśród analizowanych jednostek znalazły się Tarnobrzeg oraz powiat tarnobrzeski, których pozycję w zestawieniu postanowiliśmy przybliżyć.
Rocznie aktualizowany ranking wydatków inwestycyjnych samorządów to dzieło „Wspólnoty”. Za jego stworzenie odpowiadają prof. Paweł Swianiewicz, kierujący Zakładem Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oraz Julita Łukomska, adiunkt z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorzy pod lupę brali całość wydatków majątkowych dokonanych przez samorządy w okresie ostatnich trzech lat (2020-2022), by uniknąć skokowych zmian wskaźnika będącego fundamentem dla rankingu – informuje „Wspólnota”.
Wydatki na inwestycje mają charakter cykliczny, szczególnie w mniejszych jednostkach samorządowych. W niektóre lata mogą one osiągać bardzo wysokie wartości, co jest związane z realizacją istotnych inwestycji, a następnie mogą okresowo obniżać się do niższego poziomu. W zestawieniu dla miast wojewódzkich oraz miast na prawach powiatu uwzględniono również wartość inwestycji finansowanych przez spółki komunalne.
A jak prezentują się wyniki dla Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego? W rankingu miast na prawach powiatu mamy następujące miejsca:
1. Świnoujście: średnie wydatki majątkowe na osobę w latach 2020-2022 to 9734,50 zł
2. Krosno: 3190,51 zł
3. Gliwice: 2992,58 zł
…
25. Tarnobrzeg: 1371,29 zł (w poprzednim okresie rankingowym 2019-2021 zajmował 30. miejsce)