Władze Tarnobrzega planują wprowadzić modyfikacje do regulaminu lokalnego Budżetu Obywatelskiego
W mieście Tarnobrzeg, władze lokalne rozważają wprowadzenie zmian do istniejącego regulaminu Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego. Najistotniejszą z proponowanych innowacji jest podział projektów finansowanych z budżetu na trzy kategorie: projekty osiedlowe, ogólnomiejskie oraz tak zwane projekty „miękkie”.
Podczas ostatniej kampanii wyborczej do samorządu, publicznie mówiło się o konieczności przeprowadzenia korekt w regulaminie Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego. To samo zagadnienie było przedmiotem dyskusji radnych z poprzedniej kadencji. Powodem tych rozmów były problemy powstałe po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa, a następnie dwie kolejne instytucje kontrolne, podważyły zgodność realizowanych projektów z obecnie obowiązującym regulaminem.
Zgodnie z interpretacją Regionalnej Izby Obrachunkowej, środki z Budżetu Obywatelskiego nie powinny być wykorzystywane na realizację takich projektów jak „Widno i bezpiecznie – doświetlamy nasze miasto” (2020) oraz „Miejskie chodniki – przyjazne i bezpieczne” (2022). Mimo to, te projekty zostały zrealizowane, ale finansowane były z głównego budżetu miasta.
W Rzeszowie, Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała również zwycięski projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Tarnobrzega na rok 2024, zatytułowany „Nasze Nowoczesne Przedszkola”. Ciekawostką jest fakt, że projekt ten został zgłoszony przez obecnego prezydenta miasta, Łukasza Nowaka, który wówczas pełnił funkcję radnego. Według Regionalnej Izby Obrachunkowej, ten konkretny projekt nie spełnia wymogu „ogólnodostępności”, co jest jednym z warunków zawartych w regulaminie budżetu.